mypagemypage

روش نگهداری شمعدانی

نحوه نگهداری از گل شمعدانی

هدف از پرورش شمعدانی ها:به عنوان گیاه گلدانی گل دهنده در منازل مورد استفاده قرار میگیرد.و مشتریان زیادی در ایران دارد.در باغچه ها نیز از شمعدانی ها استفاده می کنند.کلا کشت و کار آن از قدیم در ایران مرسوم بوده است.

رطوبت در پرورش شمعدانی ها:شمعدانی ها نیاز به محلی به نسبت خشک دارند.خاک گلدان باید بین دو فاصله آبیاری خشک شوند.بعضی از ارقام خارجی دارای یک دوره رکود رشدی هستند که نباید در آن مرحله آبیاری شوند تا خزان کنند.

دما در پرورش شمعدانی ها:بهترین دما برای رشد ونمو شمعدانی ها ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتیگراد میباشد.کلا شمعدانی ها یک گیاه مخصوص آب وهوای معتدل میباشد.با این وجود در زمستان باید گلدانهای شمعدانی به منزل آورده شوند تا سرما آسیبی به آنها وارد ننماید.

نور در پرورش شمعدانی ها:به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند.و در سایه غنچه گل در آنها تشکیل نمی شود.در زمستان به دلیل ضعیف بودن شدت نور احتمالا گلهای خوبی از شمعدانی نداشته باشیم.

خاک مورد نیاز در پرورش شمعدانی:بهترین خاک برای پرورش شمعدانی خاکی است از سه قسمت خاک لوم،یک قسمت کود پوسیده دامی،و یک قسمت ماسه می باشد.توجه داشته باشید که کود دامی باید کاملا پوسیده باشد چون در غیر این صورت کودهای دامی تازه حاوی حشرات زیادی خواهند بود واحتمالا برای منازل هم خوب نباشد. میتوان به اندازه یک قاشق از کود سوپر فسفات نیز در گلدانها استفاده نمود.در صورتی که نتوانید آمیخته خاکی بالا را برای پرورش شمعدانی فراهم آورید خاک باغچه هم میتواند مناسب باشد. ته گلدان را تا قسمتی از شن های درشت پر کنید تا تهویه گلدانها حفظ شوند.

بیماری و آفات شمعدانی ها:از عوارض مهم آن بوته میری است که عامل ان مشخص نیست. گلدان ها باید از هم فاصله داشته باشند.تهویه باید مناسب باشد.شمعدانی پیچ و عطری مبتلا به شته میشوند.در شمعدانی پیچ کنه ها نیز ازآفات است.بهترین سموم برای مقابله با آنها مالاتیون است.باید با کارشناس گیاهپزشکی مشورت شود تا نسبت به دز مصرفی سمها در گیاهان گلدانی اطلاعات لازم را بگیرید.در شمعدانی های معمولی تریپس را نیز داریم که میتوان با فشار زیاد آب انها را شست وشو داد.ضعف بوته ها وزرد شدن برگها نیز در شمعدانی ها اتفاق می افتد که در ارن صورت باید از کود های به صورت محلول پاشی  مناسب  وآبیاری منظم استفاده کنید.

تکثیر و ازدیاد شمعدانی ها:بهترین روش تکثیر شمعدانی استفاده از قلمه علفی که حاوی یک برگ میباشد.قلمه ها باید از زیر یک گره زده شوند.  در آب نیز براحتی ریشه میدهند.در ماسه شسته در محیط گرم  نیز به خوبی ریشه میدهند.از بذرهای شمعدانی نیز برای تکثیر     استفاده میشود ولی در منازل همان قلمه بهترین روش تکثیر به حساب می آید.                                                                                       
کرج - مهرشهر - بلوار ارم - ابتدای بلوار شهرداری - نبش دانش شرقی (گلفروشی نیلوفرآبی)
وایبر ، تلگرام ، لاین ، واتس آپ   Contact Us :  0933 624 4421   👉🏻 👉🏻 👉🏻
Tel: (026) 33410003        
Join us in telegram channel : @NiloofareabiMehrshahr
Fallow us in instagram : Goleniloofareabi
Top